Naujienos
Išleistas leidinys „Lietuvos statybininkų asociacija 2013-2017“, kuriame publikuoti LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas straipsniai
2017 m. gegužės mėnesį buvo išleistas leidinys „Lietuvos statybininkų asociacija 2013-2017“, kuriame publikuoti LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas straipsniai:
1. STATYBOS ĮSTATYMO PAKEITIMAI ĮSIGALIOJĘ NUO 2017-01-01.
Naujoje Statybos įstatymo redakcijoje numatyti trumpesni terminai, mažesnė biurokratija ir lankstesnis statybos užbaigimas turėtų pagreitinti ir supaprastinti statybos procesą. Tai teigiamai atsilieptų ir Lietuvos investicinei aplinkai, tačiau atkreiptinas dėmesys, kad ir naujojoje statybos įstatymo reakcijoje nepavyko išvengti neišbaigtų nuostatų.
Nutarta supaprastinti statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūras ir sumažinti derinančių institucijų skaičių, kas turėtų lemti, jog statybą leidžiantys dokumentai bus išduodami gerokai greičiau.
Viena didžiausių naujovių – reikalavimas statytojui ir rangovui trejiems metams užtikrinti dėl rangovų kaltės atsiradusių defektų šalinimo išlaidų apmokėjimą sumą, kuri statinio garantiniu laikotarpiu turi būti ne mažesnė nei 5 proc. statinio statybos kainos. Šios garantijos tikslas – užtikrinti defektų, nustatytų per pirmuosius trejus statinio garantinio termino metus, šalinimo išlaidų atlyginimą rangovui tapus nemokiam ar bankrutavus. Nors garantijų sistemos atsiradimas yra sveikintinas, tačiau šią sistemą dar reikia tobulinti, nes jos reglamentavimas nėra pakankamai išbaigtas, pvz.: 1) nėra aišku, kokiu būdu turėtų būti laikomos garantijos lėšos (draudimo garantija, lėšų įšaldymu); 2) gali kilti praktinių sunkumų prašant draudimo įmonių išduoti garantinio laikotarpio laidavimo raštą, nes tokių raštų išdavimo tvarka dar nėra reglamentuota; 3) garantijos sistemos įgyvendinimas yra lengvai pritaikomas, jei statinys yra statomas vieno rangovo (generalinės rangos būdu), tačiau, manytina, kad bus sunkiai pritaikomas kitiems statybos modeliams, pvz., jei samdomi keli rangovai ir dalis darbų atliekama mišriu būdu. Pastaruoju atveju lieka neaišku nuo kokios vertės ir kokie rangovai turi pateikti garantija. Visgi spręstina, kad praktikoje iš tokių rangovų bus reikalaujama pateikti užtikrinimus nuo jų atliktų darbų (nors įstatymas reikalauja pateikti garantiją nuo visos statinio vertės).
Patikslintos statytojo (užsakovo), rangovo ir ekspertizės rangovo teisės, pareigos ir atsakomybė už vykdomus statybos darbus. Išskirtina tai, kad pareiga prisiimti atsakomybę už statybos darbus įstatyminiu lygmeniu nuo šiol numatyta ne tik statinio projektuotojui (pasirašant projektą), bet ir statinio projekto (jo dalies) ekspertizės rangovui (pasirašant statinio projekto ekspertizės aktą) bei statinio ekspertizės rangovui (pasirašant statinio ekspertizės aktą).
Įvestos naujos privalomojo draudimo rūšys: 1) statybos darbų draudimas, kuris pakeičia privalomąjį rangovo civilinės atsakomybės draudimą. Pagal šį draudimą draudikas atlygina statytojui (užsakovui), draudėjui ir tretiesiems asmenims draudėjo ir apdraustųjų padarytą žalą statiniui, asmens sveikatai arba žalą, atsiradusią dėl gyvybės atėmimo, arba žalą trečiojo asmens turtui; 2) statinio projekto (ar jo dalies) ekspertizės rangovo civilinės atsakomybės privalomasis draudimas.
Dar viena akcentuotina naujovė – lankstesnis statybos užbaigimas. Pagal naujai įsigaliojusias nuostatas, lengvesnis statybos užbaigimas yra taikomas ne tik vieno ir dviejų butų namams ir jų priklausiniams, bet ir kitiems, svarbių padarinių aplinkai ar visuomenei neturintiems ypatingiesiems bei neypatingiesiems statiniams pagal aplinkos ministro patvirtintą sąrašą.
Priimtos pataisos numato specialiųjų architektūrinių, paveldosaugos ir saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų išdavimo tvarką. Nustatyta, kad specialieji reikalavimai nebebus privalomi. Tokie pakeitimai leis statytojams patiems įsivertinti ir apsispręsti, ar jiems šie reikalavimai reikalingi. Visgi, manytina, kad praktikoje statytojai bus linkę gauti specialiuosius reikalavimus, nes tokiu atveju, jei statinio projektui rengti buvo išduoti specialieji reikalavimas, jis 5 metus gali būti rengiamas pagal teisės aktų reikalavimus, kurie galiojo specialiųjų reikalavimo išdavimo dieną. Kitaip tariant, gavus specialiuosius reikalavimus statytojas yra 5 metus apsaugomas nuo teisės aktų kaitos ir rizikos dėl projekto koregavimo tokiu atveju, jei pateikiant prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą projektas neatitiks teisės aktų reikalavimų, kurie galioja prašymo išduoti statybą leidžiantį dokumentą pateikimo dieną,
Galiausiai pažymėtina, kad padidinta juridinių asmenų atsakomybė (bauda) už savavališką statybą ir dvigubai (nuo 144 810 iki 300 000 eurų) padidinta maksimalios įmokos riba už savavališkos statybos įteisinimą.
2. AKTUALIAUSI MOKESTINIAI ASPEKTAI: ATVIRKŠTINIS PVM IR SUTRUMPINTAS PVM PERMOKŲ GRĄŽINIMO TERMINAS
Pastaraisiais metais daugiausiai klausimų statybos sektoriuje kyla dėl apmokestinimo PVM tvarkos.
Nuo 2015-07-01 statybos darbams pradėtas taikyti atvirkštinis PVM apmokestinimo mechanizmas, pagal kurį PVM turi deklaruoti ir sumokėti ne pardavėjas (statytojas), o pirkėjas (užsakovas), jeigu pirkėjas yra apmokestinamasis asmuo ir PVM mokėtojas. Toks mechanizmas pasirinktas siekiant sumažinti galimybes kurtis ir veikti fiktyvioms statybos bendrovėms vengiančioms PVM sumokėjimo.
Įsigaliojusi nauja PVM mokėjimo tvarka įnešė nemažai sumaišties statybų sektoriuje – kilo neaiškumų, kada taikytina atvirkštinio apmokestinimo tvarka, kadangi ji galioja parduodant statybos paslaugas, tačiau negalioja parduodant statybines medžiagas bei kitas statyboje naudojamas prekes (pvz., pastolius, grąžtus ir pan.) ar teikiant prekes su montavimu. Kita vertus, kai teikdamas statybos paslaugas, paslaugų teikėjas sunaudoja statybines medžiagas (plytas, dažus, klijus ir kt.), statybos paslaugų, į kurių apmokestinamąją vertę įskaičiuota statybinių medžiagų vertė, atžvilgiu atvirkštinis PVM taikomas.
Siekiant aiškumo, Valstybinė mokesčių inspekcija kartu su Aplinkos ministerija paskelbė sąrašus darbų, kurie priskiriami arba nepriskiriami statybos darbams. Visgi praktikoje iki šiol neretai sunku atskirti, kada tam tikri darbai yra laikomi statybos darbais, o kada – ne. Pavyzdžiui, vandens skaitiklių keitimas, jei keičiamas skaitiklio tipas, yra laikomi statybos darbais, o vandens skaitiklių keitimas, jei skaitiklio tipas nekeičiamas, – ne.
Apmokestinimo PVM atvejai pasižymi specifika, kurią gali būti sudėtinga tinkamai identifikuoti. Pavyzdžiui, kai kartu su statybos darbais atliekami ir tokie darbai, kurie nelaikomi statybos darbais, reikia nustatyti, ar tokie darbai turi atskirą savarankišką tikslą ir todėl laikytini atskira paslauga, ar yra sudėtinė pagrindinės statybos paslaugos dalis. Jeigu pirkėjo požiūriu pagrindinis sandorio tikslas pastatyti statinį, o tam tikri darbai yra teikiami kaip papildoma paslauga, tai visiems darbams taikomas atvirkštinio apmokestinimo PVM mechanizmas.
Atvirkštinio PVM taikymas priklauso ir nuo užsakovo specifikos. Pavyzdžiui, šis apmokestinimo mechanizmas netaikomas, kai užsakovai yra PVM mokėtojais įsiregistravę neapmokestinamieji asmenys, t. y. asmenys, nevykdantys ekonominės veiklos, o PVM mokėtojais įsiregistravę dėl prekių įsigijimo iš kitų ES valstybių narių (pvz., valstybės institucijos). Atvirkštinis PVM netaikomas ir fiziniams asmenims (pvz., advokatams, notarams ir pan.), kurie ekonominės veiklos vykdymo tikslais yra įsiregistravę PVM mokėtojais, tačiau statybos darbus įsigyja privačiais tikslas (pvz., namo statybai).
Aptariamo apmokestinimo mechanizmo taikymas netrukus išryškino poreikį sutrumpinti PVM permokų grąžinimo terminą. Kadangi PVM turi mokėti užsakovai ir todėl statybos bendrovės nebeturi pardavimo PVM, o statybinių medžiagų pirkimo PVM toliau įprasta tvarka privalo mokėti pačios bendrovės, medžiagas statybų tikslais įsigyjantys rangovai sukaupė dideles PVM permokas.
Reaguojant į situaciją, nuo 2016-01-01 PVM grąžinimo terminas statybų paslaugas teikiančioms bendrovėms sutrumpintas nuo pusės metų iki mėnesio. Statybos bendrovės, nelaukdamos kalendorinio pusmečio pabaigos, gali prašyti grąžinti per atitinkamą mėnesį susidariusią permoką (jeigu ji neviršija įstatyme nustatytos ribos).
Leidinį galite rasti čia.
Dominykas Užkurnys, advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas vyr. teisininkas;
Artūras Liutvinas, advokatų kontoros LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas vyr. teisininkas.